Facebook

Twitter

Google Plus

galerie
košík je prázdný

Josef Váchal - ĎÁBLOVA ODSTŘEDIVKA aneb Uvedení v mysteria kněhoznaček

Email
Předvánoční sleva 20% z udané ceny!!! Jen do konce roku!!Hodnotný dárek k vánocům.
Cena s DPH:
Prodejní cena33 000 Kč
Popis díla

Josef Váchal

Ďáblova odstředivka
aneb
Uvedení v mysteria kněhoznaček

Před pěti léty navštívil můj přítel Miroslav M. jednoho sběratele umění a bývalého majitele aukční síně ve Zlíně a velmi nezávazně si povídali o umělcích, až přišla řeč i na Josefa Váchala. Miroslav M. se jen tak mimochodem zmínil o tom, že Váchal kdysi také napsal a vydal knihu Ďáblova odstředivka, ale že se snad nezachoval jediný kus, snad jen 4 tiskové archy. A onen sběratel v tu ránu prohlásil, že knihu má a i ony 4 archy. Miroslav M. málem spadl ze židle, protože pan M.D. šel do vedlejšího pokoje a když se vrátil, v jedné ruce držel tuto vzácnou knihu a v druhé igelitku plnou ručně psaných a ilustrovaných dopisů Váchala gotwaldovskému sběrateli Rudovi Klinkovskému. Tyto dopisy mu Váchal posílal celá 40. léta, kdy knihu postupně psal, ilustroval, pak tisknul a nechal svázat do kožené vazby u mistra Jindřicha Svobody. Miroslav M. si uvědomil, že v tu chvíli objevil váchalovský poklad, vpravdě „objev století". Ihned navrhnul panu M.D., že by bylo skvělé vydat faksimile (přesnou kopii originálu) tohoto díla. Z počátku se však nedařilo nalézt investora, který by garantoval riziko zapůjčení knihy a manipulaci s ní při skenování apod. V dalším roce jsme však všechna úskalí překonali a po velmi pečlivé přípravě byly vytištěny všechny archy pro další ruční knihvazačskou práci, které se ujala špičková odbornice Klára Voctářová z Brandýsa nad Labem. A v příštím roce 2013 byly na světě první výtisky tohoto unikátu, jenž má 400 stran a je v něm na 50 Váchalem malovaných akvarelů. Bylo rozhodnuto vydat 199 číslovaných a certifikovaných faksimile, které jsou opravdu od originálu k rozeznání snad jen svojí novotou.
Všechny podstatné informace o možnosti vlastnit tuto vzácnou knihu, včetně fotografií z tisku a knihvazačských prací nebo díle Josefa Váchala je možné nalézt na www.dablova-odstredivka.cz

            Jaroslav Kučera
Vydavatelství a nakladatelství JAKURA

IMG 3138 IMG 3140 IMG 3141 IMG 3144 IMG 3147 IMG 3154 IMG 3158 IMG 3161IMG 3164   

 

Ještě několik ukázek z dopisů, které Váchal psal Rudovi Klinkovskému. Vydání celého zachovaného souboru připravujeme k vydání.

 0068 0211 0054 dopis Váchala754a dopis Váchala756

A ještě vynikající analýza PhDr. Jiřího Krtičky, který měl krásnou přednášku koncem roku 2014 o Ďáblově odstředivce U Kamenného zvonu při příležitosti výstavy děl Josefa Váchala.

Jiří Krtička